Radyo Dinle

Radyoyu Kim Buldu?

Radyoyu Kim Buldu? 20 HAZIRAN 2021 0 Yorum 595 Gösterim

Evimizde ve aracımızda sürekli dinlediğimiz radyo, dünyada en bilindik olan icatların başında gelmektedir. Radyo bir zamanlar tek kanal üzerinden yayın yapıyorken bugün yüzlerce frekans üzerinden farklı yayınları alabiliyoruz. Doğal olarak radyo artık cebimizdeki telefonlarda bile otomatik olarak yüklü gelen önemli bir iletişim aracıdır.

Radyoların takip edilmesinin birden farklı nedenleri vardır. Örneğin sadece müzik dinlemek isterseniz müzik yayınlarına yer veren radyoları tercih edebilirsiniz, ya da haber dinlemek istiyorsanız haber radyolarını dinleyebilirsiniz. Kısacası radyo önemli bir iletişim aracı ve milyonlarca insana aynı anda sesini duyurabilirler.

Radyolar hayatımızda bu kadar önemli yer edinmişken merak edenler için bizde radyoyu ilk kim buldu? Şeklinde bir makale yayınlayalım istedik.

Peki , Radyoyu kim buldu? Radyo ilk olarak ne zaman, nasıl icat edildi ve radyonun tarihçesi nedir? işte merak ettiğiniz tüm bu konular makalemizin devamında.

Radyoyu Kim Buldu?  

Radyo televizyondan farklı olarak görüntünün dışında sesle yayın yapmaktadır. Radyolar belirli zamanlarda farklı kişiler tarafından kurulmuştur. İlk kez radyoyu icat eden ise İtalyan mucit Marconi olmuştur. İlk radyonun protitipi çalışmayı başarmıştır. Radyonun bulunmasını sağlayan bilim adamı ise Nikola Tesla ve Olivie Lodge’de yer alır. Radyonun icat edilmesinden sonra radyo dalgaları Rus mucit Alexander Stepanovitch Popov tarafından bulunmuş ancak patent almamıştır.

Radyo İlk Nasıl İcat Edilmiştir?

Radyonun ilk icadı kablosuz telgraf ile ortaya çıkmıştır. Radyo ilk olarak 20. YY. başlarında icat edilmiştir. Marconi’nin kurmuş olduğu radyonun temeli 1895 yıllarına dayanır.  

Radyonun Tarihçesi

Yukarıda da anlattığımız gibi aslında radyo bir değil birden fazla bilim adamının çalışmasıyla ortaya çıkmış bir icattır. Dönem dönem radyonun farklı alanlarında değişimler ve gelişimler olarak bugün dinlediğimiz dijital radyo yayınları ortaya çıkmıştır.

Bu içerik Blog kategorisine eklenmiştir.

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?

Yorum Yapın